Terug naar hoofdinhoud


AVD Logo Blauw AVD rvr bw3(7V)HISTORIE KORPS RIJKSPOLITIE
ALGEMENE VERKEERSDIENST



MELDPOST LINSCHOTEN
De Meldpost Linschoten was een container (later een stacaravan) bij de afslag Linschoten. In deze Post was van 1967 tot 1968 de Ongevallendienst Autosnelwegen onder gebracht. 'Het doel van deze afdeling was het optreden bij en het afhandelen van verkeersongevallen op de A12. Omdat de SBV toen nog midden in Den Haag zat zou het te lang duren voordat zij ter plaatse zouden zijn en was er kennelijk gekozen voor een meldpost bij de afslag Linschoten. Halverwege 1968 verplaatste de OAS (Ongevallendienst Auto Snelwegen) zich van Linschoten naar de nieuwe uitvalsbasis Driebergen.

Voormalige commandanten
Voor zover bekend.

Groepsfoto('s)
Helaas nog geen foto's / info ontvangen / verwerkt.

Adressen van bureaus

Foto('s) van bureaus
 Stacaravan ws2 [KK]

De stacaravan die onder aan de afrit Linschoten/Woerden A 12 stond. Daar is de OAS, later de GBS begonnen. Het bewakingsgebied was van Ouderijn tot helemaal de afrit Waarder met uitzondering van het GP gebied van Woerden. Deze caravan was 24 uur per dag bezet en je had 24 uur dienst en 72 uur vrij.

Hoe kwam die caravan daar?
De OAS. werd opgericht en moest een post hebben langs de A12. Hiervoor werd een stacaravan in Utrecht opgehaald. De leiding zei tegen mij "Ga even naar Utrecht, bij Laagraven, en haal daar even een caravan op. Ik ben er toen naar toe gegaan en ben rechtsomkeer weer terug naar Driebergen. Het ding bleek ongeveer 11 of 12 meter lang te zijn en dat op één as. Ik heb toen gezegd dat kan je niet maken, omdat een gewone weggebruiker dat ook niet mag. Er werd toen belooft dat ik een ontheffing zou krijgen en begeleiding van de GMS. Mijn reactie was min of meer, je kan de pot op, ik ga met dat ding niet over de autosnelweg. Ik ben toen naar collega Dirk André gegaan. Die had bij de verkeersgroep Bilthoven gezeten en dus goed bekend in de omgeving. Dirk kunnen wij binnendoor naar Linschoten en wil jij mij daar mee helpen. Natuurlijk was het antwoord en daar gingen we. Toen de caravan aangekoppeld moest worden zagen wij dat de koppeling een zogenaamde NATO oog had. Dat is zo'n koppeling die ze bij defensie gebruikte. Dirk, niet voor een gat te vangen schroefde de kogelkoppeling op de Landrover deels los, haakte het oog van de caravan achter de kogel en schroefde de kogel weer vast. Het was een prima speling vrije koppeling geworden. Ja je hebt het goed gelezen, het trekkende voertuig was een gewone Land Rover.
Onder begeleiding zijn we gaan rijden. Behalve dat bijna op het eind, we moesten nog ongeveer 1 km, het rechter wiel er bijna af liep. Dat hebben toen opgelost en de caravan op het terrein (zie foto) geplaatst. We hebben hem gelukkig niet meer terug hoeven te brengen.

We hadden bij de OAS 3 voertuigen tot onze beschikking te weten; een TPW. een zwarte personenauto (zie foto) en een DAFJE bestel. Ja zo'n trutteschudder met sjaratel aandrijving. We reden dan ook altijd vooraan in de file.[grapje] Langs de A12 stonden E.H.B.O. kisten met inhoud. Die moesten elke dag door ons gecontroleerd worden of alles er nog wel in zat. En dat deden we dan met dat Dafje. De inhoud van zo,n kist bestond o.a. uit 2 wollen dekens, 2 eiseman handlampen, een paar fakkels, een verbandtrommel.

Als ik me goed herinner begon onze dienst om 11.00 uur tot de volgende dag 11.00 uur. We sliepen in de caravan vanaf 00.00 uur tot 07.00 uur en dat was allemaal diensttijd. We werden dus slapend rijk!

Als er een ongeval was of een ander probleem,dan werden we uit ons bed gebeld en dan gingen we met duizelingwekkende snelheid (ongeveer 70 km/u.) naar de plaats van het ongeval.
Het derde voertuig werd gebruikt voor allerlei klussen. Aldus Willem Zwarts.



PRIKBORD
HERINNERINGEN UIT DE OUDE SCHOENENDOOS
Deel hieronder je herinneringen van jouw tijd bij dit onderdeel met anderen. Lees hier hoe

Geplaatst op
Met dank aan
 Hier kunnen jouw foto's, verhaal en of documenten staan. Stuur ze in. Hoe lees het hier
OUD NIEUWS
HERINNERINGEN UIT OUDE POLITIETIJDSCHRIFTEN
Een overzicht van artikelen uit oude politietijdschriften in het bijzonder het Politieblad, het Korpsblad en RP-magazine m.b.t. vermeld onderdeel.

Bron HERINNERINGSBOEKJE REÜNIE SAS 1985

Uit een boekje uitgegeven ter gelegenheid van de reünie LAZ-SAS op 20 en 21 april 1985 met vele mooie nostalgische verhalen en foto's uit de 60 en 70er jaren van de SAS Surveillance Autosnelwegen (Porschegroep) van de Algemene Verkeersdienst.

Hoofdstuk 15. Meldpost Linschoten.

In 1984 waren ze er dan eindelijk, de steunpunten, te Driebergen verwekt en met veel barensweeën geboren te Assen, Badhoevedorp en Breda. Jongere broertjes van de oudste zoon Grathem. Een héél oud idee werd gerealiseerd want in de jaren zestig hadden we al een steunpunt bij de afrit Linschoten. De meldpost beurtelings bezet door één surveillant en later vervangen door een caravan waar de A.V.D. met de o.a.s de totale verkeerszorg startte.

Zo maar een herinnering aan die meldpost. De wachtmeester zat op zijn tweede dag 's middags in de meldpost. De 356 nabij voor het geval dat. Geen administratie en na een kort nachtje in de 'ziekenboeg' van de oude Alex overviel hem de slaperigheid van het nietsdoen. Even gestrekt op de bank, héél even maar.

Een zalige sluimering werd wreed verstoord door gevaar brengende stappen op de metalen trap. Hevig geschrokken kwam het lichaam op de bank met een schok verticaal. De deur ging open en liet nog slechts seconden verborgen wie het zou zijn. Snel greep de wachtmeester de krant en nam overigens vergeefs de houding aan van een aandachtige lezer. De (onvolprezen) commandant van de s.a.s. strak in het pak en recht van lijf en leden, met name dat gedeelte waarop men zijn hoofd had bevestigd, trad binnen.

SR85 H15.65f Linschoten(7V)'Goedemiddag wachtmeester, alles in orde?' kondigde hij de reden van zijn bezoek aan. De wachtmeester stond op, wankelde even van deze tweede bruuske beweging: 'Ja adjudant, geen bijzonderheden' en hij trachtte wanhopig de nawerkende roes te bannen. De adjudant keek indringend naar het wat verfrommelde gelaat, de maffe houding van de wachtmeester die hij toch kende als een spring in 't veld.

'Voel je je wel goed, je bent toch niet ziek?' liet hij zijn bezorgdheid weten. De wachtmeester voelde zich betrapt want slapen in diensttijd was toch een vorm van plichtsverzuim: '0 nee hoor, 't gaat best' had hij geleerd dat van bekennen nog niemand beter was geworden.
'Als je je niet lekker voelt laat ik je wel aflossen dan kan je naar huis' was de adjudant nog niet overtuigd.

De minuten waren voldoende geweest om het totale bewustzijn en controle over ledematen weer te herkrijgen. Toen de adjudant de meldpost verliet was hij tevreden.
Die wachtmeester weet na twintig jaren nog steeds niet of zijn commandant het nou wel of niet doorhad dat hij had liggen slapen. Misschien komt dat antwoord alsnog na deze late bekentenis.
P. Meijers


Bron Boekje 25 jaar AVD P38/39
AVD Boekje 25 jaar 1987 Voorblad bw (7V)Een boekje uitgegeven ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de Algemene verkeersdienst  in 1987.

A. Kraakman       Al vijf jaar lang surveilleerde de SAS op de   

 

 

Al vijf jaar lang surveilleerde de SAS op de Rijksweg 12, maar de ongevallen waren voor de plaatselijke politie. Hoogstens werden door de Porschebemanning de eerste maatregelen op de plaats van het ongeval genomen, maar verder was  het wachten geblazen. Bijvoorbeeld op de  postcommandant van Waarder, die op zijn fiets  drie kwartier onderweg was om een ongeval binnen  zijn gebied op te nemen. Een onhoudbare toestand  met veel irritatie aan alle kanten. 
Zo kwam het dat Sikkema, Van Dijk, Kraakman,  Pot, Van Kaam, Van de Berg en Benjamins  opdracht kregen om per 1 augustus 1967 de totale  verkeerszorg te gaan verzorgen op de Rijksweg no.  12, tussen de Gouwenbrug te Waddinxveen en de  "rotonde" Oudenrijn. 
Waarom juist dit wegvak? Wel, omdat dit het  meest ongevalsgevoelige wegvak van Nederland  was. Een wegvak met een zachte veenbodem die  steeds dieper wegzakte onder het geweld van de  vijftigtonners. De viaducten tussen Woerden en  Reeuwijk bleven prachtig op hoogte, want deze  stonden waarschijnlijk op palen. 
Het gevolg was wel dat de weg tussen Woerden en  Reeuwijk veel leek op een heuvellandschap met  weinig zicht op je voorganger. Daar kwam nog bij  dat op vrijdagavond en zaterdagmorgen de  Randstadsbewoners allemaal tegelijk tussen  Waddinxveen en Oudenrijn reden, op weg naar hu  zomerhuisjes en stacaravans op de Veluwe en de  Heuvelrug. Tegelijkertijd reden op de andere  rijbaan alle Roergebied bewoners op weg naar de  Norodsee. Op zondagavond ging alles tegelijk weer  in omgekeerde richting. 
Dat was nog eens een tijd. De tijd van de  kettingbotsing, de voorloper van de  kop-staartbotsing. 
De naam van de nieuwe dienst werd O.A.S.  Deze letters stonden voor Ongevallendienst Auto-  Snelwegen, voor het geval U misschien gaat denken  aan de in die tijd beruchte Organisatie de l'Armé  Secrete. 
Er werd een joekel van een stacaravan gehuurd en  geplaatst op het terrein van de Rijkswaterstaat te  Linschoten. 
AVD linschoten 25j AVD Linschoten foto1 (7V)Dag- en nachtbezetting was noodzakelijk, want ool  's nachts vonden ongevallen plaats. 
De beschikbare dienstvoertuigen waren twee niet  meer zo nieuwe TPW's (citroên) en cen  afgeschreven blauwe GSA (ford-busje). Voorts  verleende de SAS met de supersnelle Porsches  doorlopend bijstand. Een van de taken van de  OAS-medewerkers was de zorg voor de langs de  rijbanen staande ongevalskisten, welke op gezette  tijden werden leeggeroofd of in puin gereden.  Oudenrijn was toen een gelijkvloers verkeerspleintje  met verkeerslichten. Aan de Westelijke zijde op de   , stond dikwijls een file die beveiligd  moest worden. De TPW was daarvoor uiterst  geschikt omdat de beveiliger staande op de TPW  ook gemakkelijk kon worden waargenomen door  de automobilist op de linkerrijstrook. 
Door de SAS-surveillanten werden hele drommen  oude auto's aangebracht naar het terrein te  Linschoten, met het verzoek een technisch  onderzoek te doen naar deze voertuigen. Dit liep al  spoedig uit de hand. Het werk stapelde zich op en  men kwam tijd tekort, mede als gevolg van de  tijdrovende ongevalsbehandeling met nazorg. Al  spoedig waren de overuren niet meer te tellen.

AVD linschoten 25j AVD Linschoten foto2 (7V)Over ongevalsbehandeling gesproken; de puinhopen en de takelwerken van de OAS waren berucht en beroemd.
Op 13 mei 1968 bleek dat de plaats waar de stacaravan was geplaatst, niet bepaald een veilige plaats was. Een vrachtauto combinatie botste met een enorme klap tegen de betonnen viaductconstructie te Linschoten en kwam  vervolgens net voorbij het viaduct naar beneden. Op enkele meters afstand van de caravan stopte het gevaarte, zodat het OAS-onderdak behouden bleef.   

Inmiddels was de AVD-accommodatie te Driebergen gereedgekomen en daarom viel het besluit om het Waterstaatsterrein te Linschoten te ontruimen en de OAS vanuit Driebergen te gaan verzorgen. Dus moest de gehuurde stacaravan weer naar de eigenaar worden teruggebracht. Voor het transport werd door de Minister van Verkeer en Waterstaat ontheffing verleend. Op 24 mei 1968 was het zover. Alles werd opgebroken en er werd koers gezet richting Driebergen. Onderweg moest de caravan nog even bij de eigenaar worden afgekoppeld. Dit was het einde van het tijdperk Linschoten. In de splinternieuwe barak te Driebergen werd met nieuw elan begonnen met het uitbouwen van de OAS. Na enige tijd werd het OAS-gebied beduidend uitgebreid met de snelwegen van de provincie Utrecht. Jarenlang bleef dit gebied ongewijzigd: Waddinxveen Veenendaal en Vinkeveen Vianen. Ook het personeelsbestand werd uitgebreid naar vier ploegen van elk zeven man. Er kwamen nieuwe voertuigen. Om te beginnen was daar de beroemde Hanomag. Ook de naam OAS verdween. Het werd G.B.S. hetgeen betekent Groep Basis Surveillance. Sjonge, sjonge, dat gaf toch een opschudding  Filebeveiligingen op de binnen het bedrijf. Er was nu een groep die de basis vormde waar de rest op stoelde. En de aloude SAS bleef doodgewoon SAS. De GBS werd als maar groter. In de loop der zeventiger jaren breidde het zogenaamde GBS- gebied zich uit naar Deil, Gorkum, Bergh-autoweg, Valburg, Zwolle, enz. enz. Een nieuw voertuig deed zijn intrede. En wat voor een voertuig. De enige echte en onvolprezen Range Rover. Bij de grote reorganisatie/integratie van de AVD- surveillancediensten op 24 oktober 1981 ging de GBS op in de algemene surveillancedienst. De naam GBS verdween dus, maar de geest van dit legendarische onderdeel leeft voort binnen de hekken van de AVD en op de Nederlandse autosnelwegen. Nog steeds spreekt men fluisterend en vol ontzag als men het heeft over de OAS-GBS.  Aldus A. Krrakman  



 Reacties en/of aanvullingen op dit artikel Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. het ons. Wel graag de naam v/h artikel en/of het fotonummer vermelden.Belangrijk. Stuur geen foto's uit boeken, facebookpagina's of websites in. Deze mogen wij niet publiceren.
Het is niet toegestaan
om foto's van deze site elders te publiceren bv op een website of facebookpagina.
 Help ons want alleen samen kunnen we er echt iets moois van maken. Lees hier hoe.

De naam Rijkspolitie.org wordt gebruikt door deze website en is als domein in Nederland vastgelegd. Er mag naar deze site verwezen worden vanaf andere websites die soortgelijke doelstellingen hebben. Het doel van Rijkspolitie.org is de historie van het voormalige Korps Rijkspolitie samen met andere, in het bijzonder oud-Rijkspolitiemensen, zo goed mogelijk te beschrijven en vast te leggen voor geïnteresseerden.

Zoekhulp
Er staan op onze site al meer dan 2000 artikelen waarvan sommige ook nog met meerdere pagina’s. Als je iets specifieks zoek is het natuurlijk niet te doen om al die documenten even na te lopen. Daarom deze leeswijzer / zoekhulp.
Vervolg zoekhulp....